piątek, 7 grudnia 2012

pomysł na biznes ... instruktor Baby Signs


Migusie, język migowy dla niemowląt słyszących. Czyli jak rozmawiać z dziećmi zanim nauczą się mówić? - pomysłem na "biznes"?


Czym jest program Migusiów, czyli Baby Signs?

Każdy wie o tym, że zanim maluch zacznie mówić, ma związany język - nie potrafi przekazać słowami co się z nim dzieje. Prosty wyraz "mleko" czy "sok", wymaga pełnej sprawności aparatu artykulacyjnego. Niemowlęta bardzo wcześnie zaczynają gaworzyć, ale droga do wypowiadania słów jest jeszcze długa.  Dzieci o wiele sprawniej używają pozostałych części ciała - świetnie posługują się rękami i dłońmi, niezbędnymi do komunikacji. 
Są osoby, które sądzą, że uczenie niemowląt języka migowego jest zbyt radykalnym posunięciem
Z drugiej strony dzieci tworzą swoje znaki. Są maluchy, które dyszą gdy widzą psa, dmuchają jeśli coś jest gorące. Kręcą głową jeśli na "nie", machają ręką na znak "pa pa" - to wszystko to przecież gesty. 


Kiedy rozpocząć miganie?

Nie ma idealnego momentu, by to zrobić. Może to być w następujących przedziałach wiekowych: od narodzin do 9 miesiąca, od 8 - 12 miesięcy, powyżej 12 miesięcy. 
W chwili obecnej Migusie (Baby Signs) rozwiją się w Polsce (na zasadach franczyzy? - nie wnikałam). Certyfikowanym gwarantem jakości programu jest Centrum Szkoleniowe oraz Biuro Baby Signs Polska. Warto wspomnieć również o tym, że np. w Puławach istnieje Przedszkole, w którym maluszki uczą się języka gestów. Więc rozwój i popularność Migusiów jest już zauważalna.


Własna firma i Miganie


Jeśli lubisz pracę z dziećmi i ich rodzicami, a jednocześnie marzysz o własnej firmie, lub dodatkowej pracy możesz zostać Instruktorem Migusiów. Oczywiście najpierw musisz sprawdzić jakie są wymagania, ponieważ Centrum Szkoleniowe oraz Biuro Baby Signs, najchętniej pracuje z osobami z wyższym wykształceniem, doświadczeniem pedagogicznym, po ukończeniu studiów - generalnie humanistycznych. Ale podejrzewam, że na każde zapytanie o możliwość współpracy podchodzą indywidualnie.
Zajęcie to może być dodatkowe lub stałe - wszystko zależy od tego w jak dużym mieście mieszkasz, jakie jest zainteresowanie rodziców Migusiami i jaka jest świadomość. Możesz nawiązać współpracę z Domami Kultury, Szkołami Rodzenia - wszystko zależy od zainteresowania Instytucji i rodziców programem, a przede wszystkim od Twojego zaangażowania w rozwój poniekąd Twojego przedsięwzięcia. 
Pomysł jest warty uwagi ponieważ w okresie jesienno - zimowym atrakcje dla dzieci są ograniczone. Zajęcia migania mogą być również jednym z punktów, gdy zamierzasz otworzyć np. prywatny klub dla dzieci oparty na zajęciach plastyczno - ruchowych. 
Polecam również artykuł, który opublikowałam jakiś czas temu - pomysł na biznes - doradca chustowy. Jeśli chcesz skorzystać ze środków unijnych na otwarcie własnej działalności gospodarczej warto zainteresować się tym artykułem
Jest tylko jedno ale, musisz nauczyć się mówić językiem gestów i umieć tę wiedze przekazać dalej. 

Informacje czym jest Baby Signs - na podst. Przewodnik dla rodziców. Migusie - język migowy dla niemowląt słyszących. dr L. Arcedo, dr S. Goodwyn, 2009.