sobota, 14 lutego 2015

11 316 zł - koszt aktywizacji jednej osoby bezrobotnej przez prywaciarza

Zlecenie działań aktywizacyjnych firmom prywatnym w tym zagranicznym przez urzędy pracy. Na przykładzie zadania zleconego przez WUP Kraków

Zgodnie z nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, urzędy pracy mogą zlecić część zadań aktywizujących osoby bezrobotne podmiotom zewnętrznym (np. prywatnym).


Tak też właśnie się dzieje.
Wojewódzkie Urzędy Pracy w całej Polsce ogłaszają procedury przetargowe w wyniku których wyłaniane są instytucje mające za zadanie aktywizować osoby długotrwale bezrobotne - zarejestrowane w powiatowych, grodzkich Urzędach Pracy

źródło: http://www.fundusze20072013.malopolska.pl/
Jak to działa? Wszystko zależy od instytucji zamawiającej tego typu usługę. Na przykładzie województwa małopolskiego (WUP Kraków jako jeden z pierwszych ogłosił przetarg) wygląda to mniej więcej tak: 

1. Usługa będzie prowadzona przez zewnętrzną firmę - Ingeus (firma raczej nie jest Polska - więc w Polsce podatku pewnie nie zapłaci)

2. Aktywizacja obejmie 1000 osób z powiatu nowotarskiego, bocheńskiego, krakowskiego, grodzkiego krakowskiego)

3. Firma Ingeus otworzy w każdym mieście, w którym się mieści Urząd Pracy - jedno Centrum Aktywizacji Zawodowej - zatrudni w nim pracowników tzw. doradców ds. zatrudnienia (na jednego doradcę nie może przypadać więcej niż 75 osób bezrobotnych)
  • doradca będzie odpowiedzialny za aktywizację osoby bezrobotnej, która ma w efekcie podjąć zatrudnienie - najlepiej na okres nie mniejszy niż 6 miesięcy - bowiem z tego tytułu Firma otrzyma pełne wynagrodzenie za opiekę nad osobą tj. ok 11 000. (jeśli nie doprowadzi do zatrudnienia lub doprowadzi do zatrudnienia na mniejszy okres niż 6 miesięcy to kwota ok. 11 000 jest odpowiednio pomniejszana)
  • doradca będzie odpowiedzialny za pozyskiwanie ofert pracy i kontakty z pracodawcą (wszystko ładnie jeśli jest spora podaż ofert pracy)
  • doradca ma możliwość działań wspierających i aktywizujących zarówno osobę bezrobotną jak i np. wsparcie pracodawcy - jakich działań? niestety nie wiemy - jest to objęte tajemnicą przedsiębiorstwa - w tym wypadku Firmy Ingeus.

4. Każdy Urząd Pracy w drodze losowania (miejmy nadzieję, że to będzie "uczciwe losowanie, a nie wytypowanie przez urzędników w celu pozbycia się  -  hmmm  tzw. bezrobotnych problemowo - roszczeniowych) - skieruje osoby bezrobotne do Firmy Ingeus.


źródło: http://www.fundusze20072013.malopolska.pl/
5. Rekrutacja zacznie się w okolicach 4 marca 2015 roku w Nowym Targu, Bochni, Krakowie

6. Osoby bezrobotne, które odmówią udziału w projekcie - zostaną wyłączone z ewidencji urzędu pracy

7. Aktywizacja w w/w miastach będzie trwała do ok. 30 listopada 2016 roku. W grudniu 2016 Ingeus zwija interes?

Ile firma można zarobić w Małopolsce? 11 316 000 zł - koszty - problemy = zysk

Ile w całej Polsce? Można się pokusić o oszacowanie: ok 11 000zł x 1000 osób z jednego województwa x 16 województw = 176 000 000 - koszty - problemy = zysk.
Tak czy siak ok 176 000 000 Ministerstwo jest w stanie wyłożyć na aktywizację osób bezrobotnych przez podmioty zewnętrzne. Szkoda tylko, że podatek od takiej usługi podmiot zagraniczny zapłaci tam gdzie jest zarejestrowany.

O tym, dlaczego polskie firmy nie wzięły udziału w takim przetargu - może następnym razem

źródło zdjęć: http://www.fundusze20072013.malopolska.pl/