środa, 15 października 2014

kontraktowanie usług rynku pracy - ki pieron?

Zgodnie z założeniami nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia instytucjach rynku pracy tworzy się pomysł kontraktowania usług rynku pracy. (znaczy pomysł ma już swoją smutną historię, ale nie to nie na potrzeby mojego posta)

W wielkim skrócie chodzi o to, że urząd pracy (wojewódzki lub powiatowy czy inna instytucja zajmująca się do tej pory bezrobotnymi np. niepełnosprawnymi) nie będzie sam poszukiwał pracy dla osób bezrobotnych (jakby miał czas to robić do tej pory), będzie zlecał to instytucjom pozarządowym i prywatnym firmom wybór będzie miał formę przetargową.

Niespodzianka numer jeden: urząd będzie płacił za zaktywizowanie zawodowe. Jeśli osoba nie podejmie pracy - to nie zostanie za jej aktywizację zapłacone

prognoza tematyki szkoleń miękkich i zapotrzebowania na specjalistów/trenerów na lata 2015 i późniejsze

Gminne Ośrodki Społeczne, Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie, Urzędy Gmin, OHP - w chwili obecnej są największymi producentami szkoleń miękkich.

W kolejnych latach programowych sytuacja ta się nie zmieni - instytucje te, w dalszym ciągu będą "produkować" zapytania ofertowe, przetargi na szkolenia miękkie dla swoich beneficjentów. Należy się jednak przygotować na to, że szkolenia te przybiorą troszkę inną formę. 

wtorek, 14 października 2014

anonimowość pracodawcy w internetowych ogłoszeniach o pracę brakiem kultury czy szacunku? i dlaczego nikogo to nie dziwi


Podczas poszukiwania pracy, często można się natknąć na ogłoszenia, które serdecznie zapraszają do współpracy specjalistów wielu dziedzin, ale z jakiś powodów chcą pozostać anonimowe. 
Jednocześnie w ogłoszeniach tych jest zawarta prośba o to, by zainteresowany wysłał swoje CV poprzez formularz kontaktu: np. olx.pl wraz z klauzulą (a jakże!) o wyrażaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.