środa, 13 sierpnia 2014

self-publishing - sam wydaj swoją książkęSelf - publishing jest najprostszym sposobem na wydanie własnej książki i staje się coraz bardziej popularny w Europie ponieważ pozwala na opublikowanie pozycji w niskich nakładach. 

W Polsce od jakiegoś czasu również funkcjonuje portal, który zajmuje się profesjonalną pomocą w zakresie wydania książki.

Z portalu tego korzystał również Jacek Borowiak autor książki Emerytura nie jest Ci potrzebna, który szczęśliwym trafem wstrzelił się ze swoją publikacją dotyczącą emerytury w epicentrum dyskusji związanej z przejęciem przez ZUS składek zgromadzonych w OFE.
To właśnie Jackowi Borowiakowi, jeden z wydawców, odrzucając jego debiut pisarski zaproponował wydanie książki w charakterze self - publishing`u. Inny wydawca zaproponował autorowi, że wyda książkę, jeśli Borowiak uiści bagatela 10 000 zł za koszty redakcji, korekty druku, promocję. Ostatecznie, Jacek Borowiak skorzystał z rady pierwszego wydawcy. W druk książki zainwestował 1500 zł i czas. Korektę publikacji i grafikę wykonał własnym sumptem, tj. z pomocą rodziny i znajomych. 

Ze swoimi publikacjami odrzucanymi przez wydawców zmagali się również Steven King, Margaret Mitchell - Przeminęło z wiatrem, William Golding z książką Władca much, odrzucana była również książka o Harrym Potterze, J.K Rowling, czy Dziennik Anny Frank. 
Krytykowano także Georga Orwella za Folwark zwierzęcy, czy kultową Diuną - Franka Herberta. Ta ostatnia powieść s-f, raz po raz odrzucana przez większe wydawnictwa  została ostatecznie opublikowana przez małe filadelfijskie wydawnictwo. Jak się możemy domyślić, wydawnictwu trafiła się kura znosząca złote jaja.
Jak widzimy, dosyć często się zdarza, że tzw. gnioty, odrzucane przez wydawnictwa, pokochali czytelnicy.

Chcesz wydać książkę? ... Najpierw ją napisz, reszta nie jest takim problemem jakby się wydawało,