wtorek, 31 lipca 2012

Mam dwa fakultety i ani jednej umowy o pracę ... !

Jestem zdolna/y młoda/y ambitna/y. Skończyła/em dwa fakultety, studia MBA, kurs w Oxfordzie, świetnie mówię po angielsku, uczę się hiszpańskiego. Ukończyła/em staż w Londynie, na studiach była/em wolontariuszem. Parę innych rzeczy też by się znalazło, pracy znaleźć nie mogę, a czas ucieka.


Dlaczego????

wtorek, 24 lipca 2012

Dam pracę ....analiza ogłoszeń prasowych - dla tych którzy poszukują ...

Poniżej ogłoszenia z życia, a raczej z Internetu wzięte. Postaram się je przeanalizować - oczywiście analiza ogłoszeń zawsze jest indywidualna - ale może warto popatrzeć na nie cudzym okiem? ;)
Zanim przejdziemy do ogłoszeń pamiętajmy:

niedziela, 22 lipca 2012

Nikt nie zaprasza mnie na rozmowy kwalifikacyjne ... WHY?

Dlaczego nikt mnie nie zaprasza na rozmowę kwalifikacyjną? i Dlaczego nie znajduję pracy?
Odpowiedź na oba pytania jest naprawdę bardzo prozaiczna, ale ujawnię tę tajemną wiedzę:

sobota, 21 lipca 2012

Pomysł na biznes.....rękodzieło artystyczne Renifer

niepowtarzalna podkładka Renifer
Od kiedy rękodzieło i dlaczego stało się pomysłem na życie, Renifer nie wie, jest i już. 

"przyjemnie mieć swój biznes, bo uczę się tego, czego chcę i robię to, co chcę"

Pomysł na biznes ... sprzęt do wyposażenia siłowni i klubów fitness

Sprzęt do wyposażania siłowni ... czyli co?
Moja firma zajmuje się wyposażaniem siłowni, hal fitness, obiektów spa we wszelaki sprzęt, od ławeczek po rowery, od hantli po bieżnie. Jest to nie tylko sprzęt siłowy, ale również

List rekomendacyjny! Zawsze o niego proś!

Dziś świat można poznać, nie wychodząc z domu, a tzw. listy polecające udziela się przede wszystkim drogą elektroniczną, jednak da się zauważyć powrót do sporządzania listów rekomendacyjnych (tych na piśmie), które są mile widziane i wiele mogą powiedzieć o osobie poszukującej zatrudnienia. Dobrze, taki list rekomendujący dać jako załącznik do CV (ale w dobrym guście tylko wtedy gdy potencjalny pracodawca poprosi o niego), zawsze jednak można w CV wpisać punkt: rekomendacje/referencje na życzenie. 
Stosuje się dwa rodzaje rekomendacji: rekomendację prostą i rekomendację kwalifikowaną. Rekomendacja prosta ma przede wszystkich charakter grzecznościowy, dotyczy obszarów w których nie ponosi się ryzyka: polecenia hotelu, restauracji, ośrodków wypoczynkowych, ofert specjalnych – ogranicza się do rzeczy lub instytucji i dobrze sprawdza się w niezobowiązujących rozmowach (czyli polecam Ci, ale sam sprawdzisz, może masz inny gust i Ci się nie spodoba?) Ryzyko, że zaszkodzi wizerunkowi tego kto rekomenduje, jest niewielkie lub żadne. 
Rekomendacja kwalifikowana dotyczy obszarów, w których podejmuje się wysokie ryzyko – to przede wszystkim polecenia osób. Ryzyko zburzenia dobrego wizerunku zarówno osoby rekomendowanej jak i rekomendującej jest wówczas średnie lub wysokie.


Zawsze prośmy o referencje, nawet wówczas, gdy uważamy, że są one niepotrzebne. Warto je mieć w szufladzie, bo przyjdzie czas, że z wdzięcznością je wyciągniemy. 


O rekomendacje możemy poprosić nie tylko pracodawcę, ale każdą inną osobę z którą łączył nas jakiś kontakt - może to być: - wykonywane praktyki podczas szkolenia, udział w kółku organizowanym przez Urząd Miasta, organizacja akcji dobroczynnej dla Stowarzyszenia, możliwości jest wiele, ale prośmy rozsądnie by nie wpaść w skrajność i śmieszność

wtorek, 17 lipca 2012

Działalność gospodarcza, warto przemyśleć...

Każdy kto myśli o rozwijaniu swojej działalności gospodarczej musi pamiętać o tym, że samo budowanie firmy nie wystarczy, należy informować o jej istnieniu. Poniższe uwagi są tak oczywiste, że często ludzie o nich po prostu zapominają, a 80% firm w pierwszym roku działalności "pada".

poniedziałek, 16 lipca 2012

Staż, muszę go odrobić .... (!?)

W swojej pracy zawodowej wiele razy spotkałam się ze stwierdzeniem uczniów kończących szkołę średnią, czy studentów kończących studia następujące stwierdzenie:
Muszę odrobić staż ... 
Na moje pytanie, jaki staż muszą odrobić niestety nie wiedzieli, jedni mówili coś o Urzędzie Pracy, inni o pracodawcy, że ów pyta czy staż mają odrobiony...Generalnie, sami nie wiedzą o szo cho...

Informuję zatem wszem i wobec, staż pracy, a staż na który zostajemy kierowani z PUP to dwie różne sprawy. Staż pracy nabywa się poprzez doświadczenie zawodowe i lecące latka pracy... natomiast staż na który jesteśmy kierowani, za swoją zgodą przez PUP do pracodawcy, polega na czymś innym.
Wynika on z Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i NIE MUSIMY GO "ODRABIAĆ" (pomijam oczywiście zawody, gdzie staż należy "odrobić" np. pielęgniarka, lekarz itp.)

ps. zagadką pozostanie skąd pomysł o "odrabianiu stażu" :)

Jak zdać maturę ustną z angielskiego?...

Skoro to czytasz to zapewne orłem z angielskiego nie jesteś. 
Odpowiedź na w/w pytanie jest prosta i niestety mało lubiana należy się uczyć - długo i systematycznie.
W tym momencie zapewne 90% osób czytających tekst zamyka okno przeglądarki....cóż, pech ;) Dla pozostałych 10% przedstawię kilka rad i wskazówek, które powinny być przydatne w osiągnięciu 30% punktów na egzaminie, gwarantujące jego zdanie.

wtorek, 10 lipca 2012

Niepełnosprawność - tak bliska, a tak daleka ....

W Polsce działa 125 kół terenowych Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (klik) jednym z nich jest Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy (OREW) w Szczawnicy/woj. małopolskie, ul. Park Dolny 6 - placówka dla dzieci z upośledzeniem umysłowym i niepełnosprawnościami sprzężonymi w wieku od 3 do 25 lat.